Almanya Romantik Yol Gezi Rehberi & Gezi Notları

almanya romantik yol
İçindekiler

Almanya Romantik Yol Neresi?Almanya Romantik Yol Nasıl Gezilir?Almanya Romantik Yol için kaç gün gerekli?WürzburgRothenburg ob der TauberDinkelsbühlNördlingenAugsburgLandsberg am LechSchwangauFüssen

Romantik bir tatil deyince aklınıza neresi gelir? Ya da belki şöyle sormalıyım Romantik bir tatil için Almanya‘yı tercih eder misiniz? İlk soru için dünyanın değişik noktalarından, farklı farklı kıtalardan pek çok yanıt gelecektir.

Ama ikinci soru için cevabın büyük çoğunluğu hayır olacaktır diye düşünüyorum. Çünkü Almanya deyince aklımıza ilk gelenler, futbol başarısı, otomotiv endüstrisi ve markaları, Nivea krem, 80’li yıllarda yaz aylarını geçirmek üzere gelen Bavyera şapkalı eş dost olur genelde. Sanırım herkesin aklında üç aşağı beş yukarı benzer fikirler var.

Yapacağım Almanya Romantik Yol seyahatimden bahsettiğimde değişik şaşkınlık cümleleri ile, ben de karşılaştım açıkçası. Aklınızdan geçen sorulara ya da yazıyı okumaya devam ettikçe bir sonraki adımın ne olacağı yönündeki merakınıza, doyurucu cevaplar vermeye çalışacağım bu yazımızda.

Almanya Romantik Yol Neresi?

Almanya Romantik Yol neresiAlmanya Romantik Yol Haritası. Büyütmek için görsele tıklayın. Haritayı Google Maps’te açmak için tıklayın.

Romantik Yol, Almanya’nın ortasından güneyine, Avusturya sınırına kadar uzanan, 28 şehir, kasaba ya da köyden oluşan, 410 kilometre uzunluğunda bir rotadır.

Adını 18. yüzyılın sanatına damgasını vuran Romantizm akımından alan bu yol, dönemin ünlü şair, yazar ve ressamlarının sevdiği bir bölgedir. Bu 28 durak noktasının adları (Orta Almanya’dan Güney’e doğru):

WürzburgTauberbischofsheimLauda-KönigshofenBad Mergentheim →  WeikersheimRöttingenCreglingenRothenburg ob der TauberSchllingsfürst → FeuchtwangenDinkelsbühlWallersteinNördlingenHarburgDonauwörthRainAugsburgFreidbergLandsbergHohenfurchSchongauPeitingRottenbuch WildsteigThe Wierkirche and SteingadenHalblech Schwangau → Füssen

romantik yol almanya gezisi

Tamamı Ortaçağ şehir, kasaba ve köylerinden oluşan Romantik Yol, 1950’lerin ilk yıllarına kadar çok az insan tarafından biliniyordu.

II. Dünya Savaşı‘nın sonlarında, Almanya’yı işgal için bölgeye gelen Amerikan askerleri, buranın güzelliğini keşfetmiş, sular durulduktan sonra aileleri ile tatile ve gezmeye gelmeye başlamışlar.

Sonra, çevrelerine de tavsiye etmeleriyle gelen sayısı artmış. Ufak ufak turizm noktası haline gelmeye başlamış kasabalar. II. Dünya Savaşı sonrasının ağır şartları altında ezilen ve Hitler‘in yarattığı olumsuz hatta ürkütücü imajı silmek isteyen Almanlar dört elle sarılmışlar Romantik Yol‘a.

Bugün, yılda ortalama 3,5 milyon kişiyi ağırlıyorlar. Bu sayı ilk bakışta gözünüze az gelebilir belki ama şehir ve kasabaların küçüklüğünü, dolayısıyla hizmet veren otellerin yatak kapasitelerini göz önüne aldığımızda büyük bir rakam olduğunu göreceksiniz.

almanya romantik yol DinkelsbuhlDinkelsbuhl

Almanya Romantik Yol Nasıl Gezilir?

Romantik Yol, iki şekilde gezilebilir. Ya 28 noktanın tamamını ya da içlerinden seçtiğiniz bazılarını gezeceksiniz. Bu noktada planlama devreye giriyor.

Şimdi, tüm seyahatler için planlama yapıyoruz diyebilirsiniz. Haklısınız ama bu rota fazladan bir planlamaya gereksinim duyuyor.

Kaç yer gezeceksiniz, hangi sırayla gezeceksiniz, hangisinde ne kadar kalacaksınız, hangisinde konaklayacaksınız mutlaka netleştirilmeli ve ona göre hareket edilmeli.

Belki aradaki küçük bir kasabayı rotanıza ekleyebilirsiniz ama “biz bir yola çıkalım sevdiğimiz beğendiğimiz kasabada geceleriz” düşüncesi sizi sokakta bırakabilir. Yer ya da otel bulamayabilirsiniz. Ayrıca bazı kasabalarda saat 20.00‘den sonra hayat bitiverir, el ayak çekilir.

romantik yol tatili

Bir diğer önemli nokta, Romantik Yol’da nasıl seyahat edeceğiniz. Araç kiralayabilir, tren ya da otobüs tercih edebilirsiniz. Hatta, kendine güvenen bir maceraperestseniz bir kısmını bisikletle bile gidebilirsiniz, zira bazı noktalar birbirine çok yakın. Üstelik otobüslere bisikletler de yüklenebiliyor.

Eğer araç kiralarsanız, tüm rotayı gitmeden kendiniz çizebilir, ufak sapmalar, “yarım saat daha kalalım” ya da “erken çıkalım, falanca yerde daha fazla vaktimiz olsun” diyebilirsiniz. Otobüs ya da tren kullanırsanız daha dakik olmalısınız.

Unutmadan 28 noktanın tümüne trenle ulaşmanız mümkün değil, bazı köy ve kasabalar tren yolu rotasının dışında kalıyor. Bazı noktalara trenle gidip, bir sonrakine otobüsle geçebilirsiniz elbette.

Eğer araç kiralamayacaksanız, bu durumda hangi noktaya tren hangisine otobüsle gideceğinizi planlamanızda fayda var. Bu durum da belki rotanızı çizmenizde etkili olacaktır. Belki daha romantik olsun diye yalnızca trenin uğradığı noktaları seçersiniz.

Nordlingen romantik yol tatiliNordlingen

Diğer tercih konusu ise başlangıç noktanız olacak. Bu tercih de sizin hangi şehre uçup hangisinden döneceğinizi belirleyecek. Romantik Yol güzergâhındaki hiçbir şehirde havalimanı bulunmuyor.

Eğer, Romantik Yolu Würzburg‘dan başlayıp Füssen istikametine doğru kat edeceksiniz, o zaman Frankfurt‘a uçacaksınız. Ya Frankfurt Merkez Tren İstasyonu’ndan Würzburg trenine bineceksiniz (Deutsche Bahn – 19€) ya da Merkez Otobüs terminalinden Otobüse bineceksiniz (Flixbus, gün ve saate göre değişmekle birlikte 7,90€’dan başlıyor) her ikisinin biletlerini de internetten ya da gittiğinizde biniş noktanızdan satın alabilirsiniz. Yolculuk süresi 70 ile 90 dakika arası.

romantik yol tren

Yok, eğer tam tersini yapıp, Füssen‘den Würzburg‘a doğru gidecekseniz o zaman Münih‘e uçacaksınız. Merkez tren garından Füssen’e giden trene bineceksiniz (Deutsche Bahn 20€) ya da yine Flixbus kullanacaksınız (gün saate göre değişken ama 11,90€ dan başlıyor). Yolculuğunuz yaklaşık 2 saat kadar sürecek.

Bir diğer seçenek ise ortadan başlamak, yani eğer birkaç kasaba görecekseniz ve bunlar Romantik Yol’un ortalarına denk geliyorsa Nürnberg ya da Stuttgart ilk varış noktanız olabilir.

Bana tercihimi soracak olursanız Würzburg‘dan başlayıp Füssen ile sonlandırmanız tavsiye ederim. Bu tavsiyemde Würzburg’un küçük de olsa bir şehir olması, havasının sizi rotaya ısıtacak olması ve bu kadar hoş bir seyahati NewSchwanstein gibi bir pırlanta ile taçlandırarak bitirmeniz gibi faktörler etkili.

Almanya Romantik Yol için kaç gün gerekli?

Romantik Yol’un 28 noktasının tamamını görmek, gerçek manada gezmek, dolaşmak gibi bir planınız varsa, o zaman yaklaşık olarak 10 güne ihtiyacınız var.

Peki, diyeceksiniz ki, benim tatilim kısıtlı, bütçem kısıtlı. O zaman, görülmezse Romantik Yol seyahati yapılmış sayılmaz denilecek 7-8 noktası var: Würzburg, Rottenburg, Dinkelsbühl, Landsberg, Ausburg, Swangau, Füssen. Nördlingen de bu listeye eklenebilir.

Neden bu şehirler derseniz, size Romantik Yol’un tüm ruhunu mantığını kavratacak güzellikte ve dolulukta bu noktalar. Ayrıca bölgeyi iyi bilen pek çok insanın tavsiyesi de bu yönde. Bu şehir ve kasabalardan kısa kısa bahsedelim biraz.

Würzburg

romantik yol Wurzburg

1945 yılındaki bombardımandan ağır yaralı (%90’ı yıkılmış) kurtulan Würzburg, Romantik Yol’un başlangıç noktası. Zamanla aslına uygun olarak restore edilen şehir, Eski Piskoposluk sarayı olan Rezidenz ile 1981 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmeye hak kazanmış.

Yaklaşık 800 yıl boyunca bir devlete bağlı olmadan Piskopos-Prens tarafından yönetilen Würzburg sonradan 1800’lerin başında Bavyera’ya katılmış. Tarihi kayıtlarda ilk geçişi 450 yılı olan Würzburg’un ortasından Main Nehri akmakta.

Otobüs terminali ve tren istasyonu yan yana olan şehirde, vasıtanızdan indiğinizde Kaiserstrasse boyunca yürüyerek eski şehre Allstadt‘a ulaşacaksınız.

Benim tavsiyem eğer yorgunsanız bu civarda biraz soluklanıp Domstrasse‘yi takip ederek karşı yakaya geçmeniz çünkü şehri gezmeye başlamak için en doğru nokta, eski şehirden 20 dakika yürüme mesafesinde olan Festung Marienberg yani Marienberg Kalesi.

Piskoposluğun eski merkezi ve rezidansı olan yapı, muhteşem bahçesi, kendisini çevreleyen üzüm bağları ve gün batımında nefes kesen panoramik Würzburg manzarası ile görülmeye değer.

Alte Mainbrücke, üzerindeki 4,5 metre yüksekliğindeki heykelleri, acıklı tarihi ve akşam romantizminin en yoğun yaşandığı yer olması sebebiyle, Main Nehri üzerinde bir gerdanlık gibi duruyor.

Köprünün hemen bitimindeki belediye binası Rathaus gotik üslupla dikkat çekiyor. UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Rezidenz yani Yeni Piskoposluk Sarayı, dillere destan tavan süslemeleri, aynalı holü, ihtişamlı odalarıyla, bu kazanımını sonuna kadar hak ediyor.

Marienberg Fortress romantik yol almanyaMarienberg Fortress, Wurzburg

Dom St. Kilian, Hofkirche, Mareinkapelle, Neumünster şehrin farklı üsluplar taşıyan önemli kiliseleri. Eski şehrin ortasına kurulan Markt, bilindik Bavyera pazarlarından. Ufak atıştırmalıklar, meyve, çörek ya da minik hediyelikler alabilirsiniz.

Nightwaechter adı verilen gece turunu burada yapmak mümkün, eski tarzda kostümlü elinde fener taşıyan bir rehber (Ortaçağ’ın gece bekçisi gibi sanki) tarafından yapılan bu turda şehrin tarihi ve esrarengiz olayları anlatılıyor.

Hafif tüyler ürpertici olabilir. Ayrıca röntgen ışını da denen X ışınlarını bulan Wilhelm Conrad Röntgen‘in müze haline getirilen evi gezebilirsiniz.

Rathaus’un yanında bulunan Ratskeller ve köprüyle aynı adı paylaşan Alte Mainbrücke Restoranları, bölge lezzetlerini tadabileceğiniz yerler. Rathaus’un hemen karşısında bulunan kafe, nefis İtalyan yemekleri yapıyor.

Nordsea ve Mc Donalds gibi zincir mağazalarında bulunduğu şehirde, ara sokaklarda minik pastaneler nefis kurabiye ve tartlar yapıyor. Benim tavsiyem, Romantik Yol seyahatinizde Würzburg’a en azından bir tam gün ve gece ayırmanız.

Würzburg otellerini incelemek için tıklayın.

Rothenburg ob der Tauber

Rothenburg ob der Tauber gezisi

Almanya’da isim konusu biraz yorucudur. Bazı şehir ya da kasabaların isimleri bir tanım ya da tamlamadır. Rothenburg ob der Tauber de bu kasabalardan biri.

Adı, “Tauber Nehri üzerindeki Kırmızı Kale” anlamına gelen bu kasabanın, Ortaçağ düzenindeki surları, Bavyera mimarisinde yapılmış yüksek çatılı rengârenk evleri, pencerelerden sarkan renk renk sardunyaları ile bir masal kitabından fırladığını düşüneceksiniz.

Mesela ben ilk gördüğümde acaba Andersen, Kurşun Askeri burayı düşünerek yazmış olabilir mi diye geçirdim içimden.:)

romantik yol en güzel yer Rothenburg ob der TauberRothenburg ob der Tauber

Würzburg’dan bir aktarma ile buraya ulaşmanız mümkün. Önce, Tren istasyonundan Steinach’a giden trene bineceksiniz orada Rothenburg trenine geçeceksiniz. (Bilet 13€ civarı, saat etkili) Yaklaşık 1 saat sonra Rothenburg‘dasınız.

Romantik Yol’un en çok ziyaretçi alan destinasyonu olan Rothenburg’da ilk yerleşimin 500 yıllarında başladığı düşünülüyor. Tam manasıyla bir Ortaçağ kasabası olan Rothenburg’un Kalesi ve Tauber Nehri‘ni izleyebileceğiniz bahçesiyle ve üzüm bağlarıyla sizi bir zaman kapısından geçmişsiniz gibi hissettiriyor.

almanya gezisi Rothenburg ob der TauberMarktplatz, Rothenburg ob der Tauber

Rathaus hemen Marktplatz da bulunuyor, oldukça büyük bir bina. Dünyanın en büyük Noel Müzesi burada bulunuyor. Hemen Kathewohlfart Noel Dükkânı‘nın yanında, mutlaka gezin. Renk renk, camdan, porselenden ya da tahtadan yapılmış süsleri ve oyuncakları görün.

Her sokağında hediyelik eşya ve oyuncakçıların dolu olduğu bu kasabada bu duruma tezat oluşturan bir yer var. Ortaçağ Suç ve Ceza Müzesi yüreği kaldıranlara suçlulara nasıl işkenceler yapıldığını sergiliyor. Rothenburg’da da saat 20.00’de kasaba meydanından Nightwaechter Turu düzenleniyor.

Ayrıca başka bir yerde yiyemeyeceğiniz, Schneeballen (Kar Topu) dedikleri bir tatlıları var. Şerit halinde kestikleri hamurları, yumak yapar gibi birbirlerine gevşekçe dolayıp, çift kepçe benzeri bir aparat içerisinde kızartılıyor.

Orijinalinde üzerine pudra şekeri dökerek yenilen bu tatlıyı son yıllarda çeşitli çikolata ya da meyveli soslara bulayarak da satıyorlar. Çok harika bir şey diyemeyeceğim ama miniklerinden deneyebilirsiniz, belki siz çok seversiniz.

SchneeballenSchneeballen

Tavsiyem, bu kasabayı sokak sokak gezmeniz, zaten küçük olduğundan size yarım gün, 5-6 saat yetecektir. Veya öğlene doğru gelinip, gece konaklanarak ertesi sabah bir sonraki noktaya hareket edilebilir.

Bu küçücük kasabada bir Türk aile tarafından işletilen küçük bir otel, başka bir Türk aile tarafından işletilen Takı gümüş mağazası var.

Rothenburg ob der Tauber otellerini incelemek için tıklayın.

Dinkelsbühl

almnaya romantik yol Dinkelsbuhl

Hem Romantik Yol‘un hem de Almanya’nın en iyi korunmuş Ortaçağ Kasabalarından biri olan Dinkelsbühl, Rothenburg’a 45 kilometre uzaklıkta.

Otobüsle gelmeniz daha kolay olacaktır. Kuruluşu sekizinci yüzyıla tarihlenen Dinkelsbülh, dokumacılık konusunda duyurmuş adını. Sonra da ticaret rotasına eklenmiş.

Hemen Wörnitz nehrinin kenarından başlayan sur duvarları, üzeri armalarla süslü kapıları ile, kasaba sizi adeta törenle karşılıyor.

Şehrin, 14 kuleli surları üzerinde yürüyebilir, isimleri Rothenburter Tor, Segringer Tor, WörnitzTor ve NördlingerTor olan kapılarını görebilirsiniz. Dilerseniz Bauerlinsturm ve Faulturm‘a çıkabilirsiniz.

Allstadt içerisine kurulan pazara denk gelirseniz, gezip ufak alışveriş yapabilirsiniz. Zira tane ile meyve almak mümkün. Altes Rathaus ve ahşap detaylı yüksek çatılı, pencereleri çiçekli Tüccar Evleri‘ni de görebilirsiniz.

Allstadt’ın tam kalbinde bulunan St. George Kilisesi, Güney Almanya’nın en güzel kilisesi olarak tanımlanıyor. Dışında Gotik ve Romanesk mimarinin buluştuğu yapının içi de enfes. Eğer şanslıysanız, benim gibi bir org dinletisine denk gelirseniz, mutlaka 5-10 dakikanızı ayırın derim.

almanya romantik yol gezi rehberi Dinkelsbuhl

Romantik Yol’un en küçük kasabası olan Dinkelsbühl’de 40 dakikalık bir atlı araba (fayton diyemeyeceğim) turu ile görülmedik yerini bırakmayabilirsiniz. Nördlinger Strasse’de bulunan 3D Müzesi ve Bauhofstrasse’deki Kinderzeche Dinkelsbühl gezebileceğiniz adresler.

Kasaba küçük olmasına karşın, nefis ekmekler yapan fırınlar var. Küçük kafelerde Bavyera mutfağı kadar dünyanın başka mutfaklarından da örnekler bulabilirsiniz.

Kocaman bir kırtasiye, bir iki sahaf ve birkaç kraft mağazasının bulunduğu bu şirin kasaba için, şahsi tavsiyem, buraya 2 saat kadar ayırmanız. En fazla yarım gün yeterli olacaktır.

Dinkelsbühl otellerini incelemek için tıklayın.

Nördlingen

Nordlingen almanya

Romantik Yol’un en astronomik hikayesi bu şehirde

Kaynak: fakatblog.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PinBahis| bonus veren siteler | izle | deneme bonusu veren siteler | deneme bonusu veren siteler