Amsterdam Gezilecek Yerler | En Güzel 20 Yer!

amsterdam gezilecek yerler listesi
İçindekiler

Amsterdam Gezilecek Yerler Listesi1. Amsterdam Kanalları2. Dam Meydanı3. Van Gogh Museum4. Rijksmuseum (Devlet Müzesi)5. Red Light District (Kırmızı Fener Mahallesi)6. Vondelpark7. Anne Frank Evi8. Begijnhof9. Bloemenmarkt (Amsterdam Çiçek Pazarı)10. Oude Kerk (Eski Kilise)11. Kraliyet Sarayı12. Heineken Experience13. Amsterdam Museum (Amsterdam Tarih Müzesi)14. Madame Tussauds Müzesi15. Stedelijk Museum (Stedelijk Müzesi)16. Nieuwe Kerk (Yeni Kilise)17. Rembrandt Evi Müzesi18. Rembrandtplein19. Kalverstraat20. Amsterdam ArenaAmsterdam’da Nerede Kalınır?

Amsterdam’da nereler gezilir? Zıtlıkları başarıyla bir arada tutan ve bu tarz karışık bir yapıdan oldukça zengin bir kültür yaratılabileceğini kanıtlayan Hollanda‘nın başkenti Amsterdam gezilecek yerler konusunda ziyaretçilerine üç yüze yakın müze, birbirinden güzel meydanlar ve kanallar ile yetişkinlere yönelik eğlenceler sunuyor.

Benim de en sevdiğim yerlerin başında gelen bu güzel şehre şimdiye kadar 4 kez gitme şansım olsa da her fırsatta tekrar tekrar girmek isterim. Rehber boyunca çok önemli bilgiler paylaşacağım ama öncesinde bunlara dikkat;

Nerede kalınır? Tren istasyonu, Dam Meydanı ve Rembrandtplein çevresi Amsterdam’da konaklama yapabileceğiniz en güzel yerlerden. Detayları Amsterdam’da nerede kalınır? başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.

Otel tavsiyeleri: Ben son Amsterdam gezimde 3 yıldızlı Hotel ibis Amsterdam Centre adlı tesiste kaldım, tekrar gidecek olsam ilk bakacağım tesislerden biri burası olur, göz atabilirsiniz. Bunun dışında Amsterdam şehir merkezinde yer alan en popüler otellerden bazıları: 4★ Hotel Estheréa, 5★ Grand Hotel Krasnapolsky popüler tesislerden bazıları…

Yapılacak şeyler: Şehrin en önemli iki aktivitesinden biri kanal turu diğeri ise Van Gogh Müze gezisi. Zaman kazanmak adına dilerseniz gezi öncesinde Amsterdam: Akşam 1,5 Saatlik Kanal Gezisi ve Van Gogh Müzesi Bileti adlı turlara kayıt olabilirsiniz. Amsterdam’da yapılması gereken şeylerle ilgili detaylı listeyi Amsterdam’da ne yapılır? başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Not: Amsterdam gezilecek yerler listemizdeki noktaların ziyaret bilgileri en son Şubat 2020’de revize edildi. Saatlerde ve giriş ücretlerinde güncellemeler olmuş olabilir.

Amsterdam Gezilecek Yerler Listesi

Amsterdam gezilecek yerler haritasıAmterdam gezilecek yerler haritası. Görsele tıklayarak büyütebilirsiniz. Google Maps için tıklayın.

Amsterdam’da gezip görülmesi gereken yerler:

Amsterdam KanallarıDam MeydanıVan Gogh MuseumRijksmuseumRed Light District (Kırmızı Fener Mahallesi)VondelparkAnne Frank EviBegijnhofBloemenmarkt (Çiçek Pazarı)Oude Kerk (Eski Kilise)Kraliyet SarayıHeineken ExperienceAmsterdam MuseumMadame Tussauds MüzesiStedelijk MuseumNieuwe KerkRembrandt Evi MüzesiRembrandtpleinKalverstraatAmsterdam Arena

1. Amsterdam Kanalları

Amsterdam'da nereler gezilir Amsterdam kanallarıAmsterdam Kanalları arasında bir yürüyüş benim en keyif aldığım şeylerin başında geliyor…

Yazı başında da belirttiğim gibi Amsterdam’ın büyülü kanalları arasında gezmek, kanal turu yapmak bile benim için Amsterdam’a gitmek için yeterli bir neden. Bu nedenle Amsterdam gezilecek yerler listemde ilk sırada şehrin büyüleyici kanalları var.

Kentin “Kuzeyin Venedik’i” olarak anılmasını sağlayan bu kanalların yapımına, Orta Çağ’da barajlardan salınan suların yönetimi ve savunma amacıyla başlanmış.

Kentin yüz ölçümünün %25’ini kaplayan kanal sistemi, 100 kilometreyi bulan uzunluğa, 90 adaya ve 1.500 köprüye sahip.

Kanallar içerisinde en ünlüleri olan Herengracht (Soylular Kanalı), Keizergracht (Krallar Kanalı) ve Prinsengracht (Prensler Kanalı) isimlerini Hollanda’nın “Altın Çağı” olarak nitelendirilen sömürgecilik döneminde almışlar. Kanalları gezmenin en güzel ve rahat yollarından bir tanesi 1 saat süren kanal turlarına katılmak.

Tur Tavsiyeleri: Kanal turları şehrin farklı noktalarından kalkıyor. Tren istasyonuna yakın tur için tıklayın: Kanalda 1 Saatlik Tekne Turu ile GPS Sesli Rehber

Amsterdam kanal turu hakkında detaylı bilgilere, hatta 1 saatlik kanal turu boyunca çektiğim videoyu Amsterdam Kanal Turu başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

2. Dam Meydanı

amsterdam gezilecek yerler Dam Meydanı

Amsterdam’ın tarihi bölgesinde yer alan Dam Meydanı, birçoklarına göre kentin kalbi konumunda. Alanın bu şekilde nitelendirilmesinin ana sebebi, önemli aktivitelere ve kentin simgesi haline gelmiş yapılara ev sahipliği yapması.

1655-1808 yılları arasında belediye binası olarak kullanılan Neo-Klasik tarzdaki Amsterdam Kraliyet Sarayı, bünyesinde sergilerin düzenlendiği Nieuwe Kerk (Yeni Kilise) meydanda bulunan tarihi yapıların başında geliyor.

Alanı ziyaretiniz sırasında görme fırsatı yakalayacağınız ulusal anıt ise II. Dünya Savaşı’nda hayatlarını kaybedenler anısına 1956’da dikilmiş. Ayrıca ünlü balmumu heykel müzesinin Amsterdam şubesi olan Madame Tussauds Amsterdam da yine bu meydanda yer alıyor.

Amsterdam’da nerede kalınır yazımda da bahsettiğim gibi eğer otelinizi bu meydan çevresinde ayarlarsanız Amsterdam seyahatiniz boyunca hem toplu taşıma araçlarına çok ihtiyaç duymazsınız hem de şehrin büyülü havasını daha fazla yaşayabilirsiniz.

Otel Tavsiyesi: Eğer bütçe sıkıntınız yoksa, Kraliyet Sarayı’nın tam karşısında yer alan 5 yıldızlı NH Collection Amsterdam Grand Hotel Krasnapolsky adlı otelde konaklayabilirsiniz.

Adres: Dam, 1012 JL Amsterdam, Hollanda

3. Van Gogh Museum

amsterdam'da gezilecek yerler Van Gogh Müzesi

Amsterdam’ın birçok önemli müzesini çevresinde bulunduran Müzeler Bölgesi’nde faaliyet gösteren Van Gogh Müzesi, ziyaretçilerine kapılarını 1973 yılında açmış.

Binası, De Stijl mimarlarından Gerrit Rietveld tarafından tasarlanan dört katlı kültürel tesis, dünyanın en büyük Van Gogh koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor.

Sanatçının kardeşi Theo tarafından düzenlenmiş olan bu koleksiyon, kronolojik sırayla sergilenen 200’den fazla tablodan ve 500’den fazla çizimden oluşuyor.

Van Gogh’un kardeşi Theo’ya yazdığı mektupları görebileceğiniz müzede ayrıca çağdaş sanatçıların çalışmalarını da inceleme fırsatı bulabilirsiniz.

Tur Tavsiyesi: Van Gogh şehrin en popüler müzesi, sezonda müze önünde uzun bilet kuyrukları olabiliyor. Biletinizi şu adresten online alıp kuyruklardan kurtulabilirsiniz: Van Gogh Müzesi Bileti

Müzede sergilenen en önemli eserlerin görsellerine Van Gogh Müzesi başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Adres: Museumplein 6, 1071 DJ Amsterdam, HollandaZiyaret Saatleri: Cuma 09.00-22.00, diğer günler 09.00-18.00Giriş Ücreti: €19 (I Amsterdam Card sahipleri ücretsiz)Web Sitesi: vangoghmuseum.nl/en

4. Rijksmuseum (Devlet Müzesi)

amsterdam gezilecek yerler Rijksmuseum

Müzeler Meydanı’nda yer alan Rijksmuseum, şehrin bir diğer önemli müzesi. Şehir yöneticilerinin koleksiyonlarının sergilenmesi için 1800 yılında Lahey’de kurulan Rijksmuseum, Hollanda Kralı Louis Bonaparte’ın emriyle 1808’de Amsterdam’a taşınmış.

Pierre Cuypers’in tasarımına sadık kalınarak 1876-1885 yılları arasında Müzeler Bölgesi’ne hâkim bir konumda inşa edilen binada faaliyet gösteren müze, dünyanın en büyük Felemenk sanat koleksiyonuna sahip.

Müzede Hollanda Altın Çağı’na ait tabloların yanı sıra geniş bir Asya Sanatı Koleksiyonu’nu da inceleyebilirsiniz. Kültürel tesis bünyesinde ayrıca ülkenin en büyük sanat tarihi kütüphanesi faaliyet gösteriyor.

Eğer müze ve sanat galerilerini gezmekten keyif alıyorsanız bu müzeyi Amsterdam gezilecek yerler listenize mutlaka ekleyin.

Unutmayın, şehrin simgelerinden olan “I Amsterdam” yazısı bu müzenin hemen önünde yer alıyor. Burası Amsterdam’da fotoğraf çekilmek için güzel bir nokta.

Tur Tavsiyesi: Özellikle yaz aylarında müze önünde bilet kuyrukları olabiliyor. Biletinizi internetten alıp zaman kazanabilirsiniz: Rijksmuseum’a Hızlı Giriş Bileti

Adres: Museumstraat 1, 1071 XX Amsterdam, HollandaZiyaret Saatleri: Haftanın her günü 09.00-17.00Giriş Ücreti: Yetişkin bileti gişede €20, internette €19.Web Sitesi: rijksmuseum.nl/en

5. Red Light District (Kırmızı Fener Mahallesi)

Amsterdam Red Light District

Amsterdam gezilecek yerler listemizdeki en sıra dışı yer olan Red Light District yani Kırmızı Fener Mahallesi özellikle yetişkinlere yönelik eğlence imkanları ile Avrupa’da ünlü bir yer.

De Wallen adıyla da anılan bölgenin sokaklarında çok sayıda sex shop, randevu evi, gay bar ve erotik şovların düzenlendiği tiyatro faaliyet gösteriyor.

Kenti dünya çapında üne kavuşturan unsurlardan birisi olan Kırmızı Fener Mahallesi’nde tüm bunlara ek olarak sosyalleşmeye, eğlenmeye olanak tanıyan kafe ve barlar, mimari özellikleriyle ilginizi çekebilecek kanal evleri de bulunuyor.

Amsterdam’daki yüzlerce müze arasında en sıra dışı müze kabul edilen Seks Müzesi bölgenin ilgi çekici yerlerinin başında geliyor.

Bölgede yer alan tüm noktaları açıkça yazdım ama hemen gözünüz korkmasın. Bölgedeki asıl eğlence saat 22.00’den sonra başlıyor.

Eğer bölgenin yapısını merak ediyorsanız bu saatten önce sokaklarda rahatça gezebilirsiniz. Üstelik sadece gündüz değil gece ilerleyen saatlerde bile bölgeyi gezen kalabalığın %90’ı meraktan geziyor.

Bölgede gezerken etrafınızda birçok genç-yaşlı çiftler, rehber eşliğinde gezen turist grupları görebilirsiniz. Bölge hakkında detaylı bilgileri Red Light District başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Adres: De Wallen, Amsterdam

6. Vondelpark

amsterdam gezilecek yerler Vondelpark

Türdeşleri içerisinde kentin en büyüğü, ülkenin ise en ünlüsü sayılan Vondelpark, 1864 yılında Christiaan Pieter van Eeghen’in liderliğindeki bir grup hayırsever tarafından kurulmuş. Etrafı müzelerle çevrili park, adını 17. yüzyıl şairi Joost van den Vondel’den almış.

Pek çok ağaç ve bitki türünü barındıran, İngiliz tarzı yeşil alandaki açık hava tiyatrosu, Haziran-Ağustos arasındaki dönemde müzik, dans, tiyatro performanslarına sahne oluyor.

Picasso ile Nelson Carrilho’nun imzasını taşıyan heykellerle süslü parkta ayrıca film gösterimleri, geleneksel golf turnuvası, çocuklara yönelik Kral Günü kutlaması gibi haftalık ve yıllık organizasyonlar düzenleniyor.

Dam Meydanı‘ndan Müzeler Meydanı‘na doğru bir yürüyüş yapabilir, yakın konumdaki parkta da uzun bir mola verip kentin gürültüsünden biraz uzaklaşabilirsiniz.

Adres: Vondelpark, Amsterdam, Hollanda

7. Anne Frank Evi

amsterdam gezilecek yerler Anne Frank Evi

Amsterdam gezilecek yerler listemizdeki en popüler müzelerden bir tanesi Jordaan bölgesinde yer alan Anne Frank Evi.

Kentin tarihinde yer etmiş sakinlerinden birisi olan Anne Frank’in ailesiyle birlikte iki yıl boyunca II. Dünya Savaşı sırasında kenti işgal eden Naziler’den saklandığı ev, 1960 yılında müze haline getirilmiş.

Odaları o dönemin kasvetini yansıtacak şekilde korunmaya devam edilen Anne Frank Evi Müzesi girişini döner bir kitaplığın gizlediği daire, günlük odası, Otto Frank Sergisi, Anne’nin Odası ve Peter’in Odası bölümlerinden oluşuyor.

Tarihe iz bırakan önemli şahsiyetin anısını yaşatmayı amaçlayan müzenin en önemli öğesini, 1947 yılında ilk kez basılan ve dünya çapında büyük ilgi çeken Anne Frank’in savaş yıllarını yazdığı günlük oluşturuyor.

Bu arada önemli bir not; eğer bu evi gezmek istiyorsanız biletinizi mutlak internetten almanızı tavsiye ederim. Yoğun sezonlarda günün belirli saatlerinde yalnızca online bileti olanların müzeye girişine izin veriliyor.

Biletinizi online alarak hem uzun kuyruklardan kurtulursunuz hem de daha sabit bir Amsterdam gezi planınız olur.

Adres: Prinsengracht 263-267, 1016 GV Amsterdam, HollandaZiyaret Saatleri: Anne Frank Müzesi her saat 09.00’da açılıyor ama kapanış saati yıl içinde 19.00, 20.00, 22.00 olarak değişiyor. Yaz sezonunda kapanış 22.00.Giriş Ücreti: Yetişkinlere €10,50. Anne Frank Müzesi şu an yalnızca online bilet sahipleri için ziyarete açık.Web Sitesi: annefrank.org/

8. Begijnhof

amsterdam gezilecek yerler Begijnhof

Gelelim benim Amsterdam gezilecek yerler listesindeki kişisel favorilerimden birine. Manastır yemini etmedikleri halde rahibe hayatı yaşayan Katolik Kardeşler Birliği’ne ev sahipliği yapmış Begijnhof, kentin mimari açıdan en güzel yerlerinden bir tanesi.

Tarihi 14. yüzyılın ilk çeyreğine kadar uzanan yapı kompleksinin bahçesinde Amsterdam’ın en eski evi olduğuna inanılan Het Houten Huis, orijinal Orta Çağ kulesi ile birlikte varlığını günümüze kadar korumayı başarmış Engelse Kerk (İngiliz Kilisesi), 1680’de inşa edilen Begijnhof Şapeli bulunuyor.

Begiijhof’ta gezerken mümkün olduğunca sessiz olup yerel halka saygı göstermek önemli. Mimari olarak dikkat çeken bu avluyu gezmek için bence yarım saat yeterli.

Adres: 1012 Amsterdam, HollandaZiyaret Saatleri: 09.00-17.00

9. Bloemenmarkt (Amsterdam Çiçek Pazarı)

amsterdam'da gezilecek yerler amsterdam çiçek pazarı

1862 yılından beri kurulan ve şarkılara bile konu olan Amsterdam Çiçek Pazarı, Muntplein ile Koningsplein arasındaki Singel Kanalı üzerinde ziyaretçilerini bekliyor.

Dünyanın tek yüzen çiçek pazarı unvanına sahip Bloemenmarkt, eskiden tamamen kendi arazilerinde ürettikleri çiçekleri Amstel Nehri üzerinden getiren çiftçilerin teknelerinden oluşuyormuş. Bugünse satış yapılan stantlar bulundukları yere sabitlenmiş.

Her gün 09.00-17.00 saatleri arasında kurulan renkli pazar Amsterdam’da nerede alışveriş yapılır? başlıklı yazımda da belirttiğim gibi hediyelik eşya alışverişi için en güzel ve ucuz yerlerden bir tanesi.

Pazarda yalnızca lale vb çiçek soğanları, tohumlar değil her türden yöresel hediyelik ürünlerin satışı yapılıyor.

Adres: Singel, 1012 DH Amsterdam, HollandaÇalışma Saatleri: Hafta içi 09.00-17.30, Pazar 11.00-17.30

10. Oude Kerk (Eski Kilise)

Oude Kerk

Red Light District sınırları içerisinde yer alan Oude Kerk, hem kentin en eski yapısı hem de en yeni sanat enstitüsü olduğu için gezginlerin Amsterdam gezilecek yerler listelerinde kendisine sıklıkla yer buluyor.

Aralarında donanma kahramanı Jacob van Heemskerck ve Rembrandt’ın ilk eşi Saskia van Uylenburg’un da bulunduğu 20 binden fazla kişinin ebedi istirahatgahı konumundaki kilisenin en önemli kısımlarını Büyük Org, Brokarlı Sütunlar, Eski Sakritsinin Kırmızı Kapısı, Kule Külahı ve Merhamet Sandalyeleri oluşturuyor.

Şehrin bu ünlü kilisesinin içine para verip girmek istemezseniz yapıyı Kırmızı Fener Mahallesi‘ni gezerken dıştan görebilirsiniz.

Adres: Oudekerksplein 23, 1012 GX Amsterdam, HollandaZiyaret Saatleri: Pazartesi-Cumartesi 10.00-18.00, Pazar 13.00-17.30Giriş Ücreti: €15 (I Amsterdam Card’a ücretsiz giriş)

11. Kraliyet Sarayı

amsterdam gezilecek yerler kraliyet sarayı

Dam Meydanı’ndaki en heybetli yapı olan Kraliyet Sarayı, belediye binası olarak 1648-1665 yılları arasında Jacob van Campen gözetiminde inşa edilmiş.

Roma’daki kamu binalarından esinlenerek tasarlanan sarayın inşasında kullanılan sarı taşlar, Almanya’dan getirtilmiş. Zamanla sarı renginden uzaklaşıp, günümüzdeki görünümünü alan yapının içerisindeki tüm eşyalar, Kral Louis Bonaparte’ın zamanından kalma.

Türkiye’deki önemli sarayların yanında çok sönük kalan bu sarayı bence zamanı bol olanlar, yağmurlu havalarda biraz zaman öldürmek isteyen gezginler tercihe edebilir. Yoksa saray içinde elçi ve saray yönetimine ait çeşitli odalar ve bazı mobilyalar dışında çok fazla ilgi çeken bölüm bence yok.

Adres: Dam, 1012 HG Amsterdam, HollandaZiyaret Saatleri: Ziyarete açık olduğu günlerde: 10.00-17.00Giriş Ücreti: €10Web Sitesi: paleisamsterdam.nl/en/

12. Heineken Experience

Amsterdam Heineken Experience

1867’de dünyaca ünlü bira markası Heineken’ın ilk fabrikası olarak kurulan ve marka 1988 yılında daha modern olanaklara sahip şehir dışındaki yeni yerine taşınıncaya kadar genel merkezi konumundaki tarihi bina, günümüzde Heineken Experience adıyla konuklarına eğlenceli saatler yaşatıyor.

De Pijp Bölgesi’nde yer alan kültürel tesisteki tüm eğlencenin merkezinde interaktif turlar bulunuyor. Benim çok tercih etmediğim bir yer olsa da şehrin bu popüler müzesini gezebilir, eski bira reklamlarını izleyebilir, markanın ürettiği biraları tadabilirsiniz.

Tur Tavsiyesi: Heineken Experience biletinizi internetten alıp uzun kuyruklardan kurtulabilirsiniz, tıklayın: Heineken Experience Bileti

Adres: Stadhouderskade 78, 1072 AE Amsterdam, HollandaZiyaret Saatleri: Pazartesi-Perşembe 10.30-19.00, Cuma-Pazar 10.30-21.00 (Son giriş kapanıştan 2 saat önce)Giriş Ücreti: Gişede €21, online bilet €18.Web Sitesi: heineken.com

13. Amsterdam Museum (Amsterdam Tarih Müzesi)

Amsterdam Museum

1975 yılında kurulan Amsterdam Müzesi, kentin dününü ve bugününü öğrenmek isteyenler için birbirinden değerli kaynakları barındırıyor.

Orta Çağ’dan kalma Saint Lucien’s Manastırı ile 1578’de açılan Yetimhane’nin bulunduğu Kalverstraat üzerindeki müzede Amsterdam DNA ve The Little Orphanage gibi interaktif özellikli bölümlere yer verilmiş.

Müzeye bağlı The Amsterdam Gallery’de yerel sanatçılar tarafından 1530-2007 yılları arasında yaratılan pek çok çalışma ziyaret edilmeyi bekliyor. Eğer müze gezilerinden hoşlanıyorsanız Amsterdam Müzesi’ni de Amsterdam gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Adres: Kalverstraat 92, 1012 PH Amsterdam, HollandaZiyaret Saatleri: Her gün 10.00-17.00Giriş Ücreti: €15 (I Amsterdam Card’a ücretsiz)Web Sitesi: amsterdammuseum.nl

14. Madame Tussauds Müzesi

Madame Tussauds Amsterdam gezi rehberi

Londra merkezli Madame Tussauds Müzesi’nin Amsterdam şubesi, Dam Meydanı üzerindeki Peek & Cloppeburg Alışveriş Merkezi’nde ziyaretçilerini ağırlıyor.

Klasik balmumu heykel stantlarının görselliklerinin ışık ve ses düzenlemeleriyle arttırıldığı müzede kraliyet ailesinden ünlü sanatçılara, sporculardan bilim insanlarına kadar pek çok ünlü figürün aslına uygun hazırlanmış heykelini görebilirsiniz. Hatta müzeyi gezerken izleyeceğiniz sunum aracılığyla Amsterdam tarihi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Dünyanın pek çok yerindeki Madame Tussauds müzelerini gezmiş biri olarak şahsen artık bu tip müzeler bana çok cazip gelmiyor.

Burada harcanacak vakit yerine kanallar arasında gezmek benim için daha cazip. Ama şu ana kadar hiç bu tarz müze gezmemişseniz bence sizin için güzel bir deneyim olabilir.

Eğer şehir genelinde yer alan benzer müzeleri de gezmeyi planlıyorsanız mutlaka kombo biletlerden satın alın. Böylece daha uygun fiyatlara giriş yapabilirsiniz.

Eğer şehirde çok fazla zamanınız yoksa biletinizi internetten alıp sıra beklemekten kurtulabilirsiniz. Benzer şekilde “Skip the line” tarzındaki biletleri satın alıp uzun kuyrukların önüne geçebilirsiniz.

Tur Tavsiyesi: İnternet bileti için: Madame Tussauds Amsterdam Bileti.

Adres: Dam 20, 1012 NP Amsterdam, HollandaZiyaret Saatleri: Pazartesi 10.00-22.00, diğer günler 09.00-22.00Giriş Ücreti: Online bilet €19,50 (kombo biletlerde indirim)Web Sitesi: madametussauds.com/amsterdam/en/

15. Stedelijk Museum (Stedelijk Müzesi)

amsterdam gezilecek yerler Stedelijk Museum

Müze gezilerinden hoşlananların Amsterdam gezilecek yerler listelerine ekleyebilecekleri Stedelijk Museum’un temelleri, 1890 yılında Sophia de Bruyn’un kişisel koleksiyonunu hediye etmesi ile atılmış.

Ana binası A.W. Weismann tarafından Neo-Rönesans üslubuyla tasarlanan kültürel tesisin açılışı ise 1938 yılında yapılmış. Modern sanat eserlerinin sergilendiği müzede Van Gogh, Picasso, Matisse gibi ünlü sanatçıların eserleri kalıcı sergiler vasıtasıyla ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor.

Adres: Museumplein 10, 1071 DJ Amsterdam, HollandaZiyaret Saatleri: Cuma 10.00-22.00, diğer günler 10.00-18.00Giriş Ücreti: Gişede €18,50, online bilet €17,50. (I Amsterdam Card’a ücretsiz giriş)

16. Nieuwe Kerk (Yeni Kilise)

amsterdam gezilecek yerler Nieuwe Kerk

Her ne kadar adı dilimizde “Yeni Kilise” anlamına gelse de Nieuwe Kerk’in geçmişi 14. yüzyıla kadar uzanıyor.

Dam Meydanı’nda yer alan tarihi yapı, Oude Kerk’in ihtiyaçları karşılayamaması üzerine inşa edilmiş ve yüzyıllar boyunca cemaatin dini görevlerini yerine getirmesini sağlamış.

1979’da kültür merkezine dönüştürülen kilise, günümüzde müzik resitalleri, çeşitli sergiler ve kraliyet törenleri için kullanılıyor. Giriş ücreti bu kilise için biraz yüksek sayılabilir bu nedenle bence eğer I Amsterdam Card almışsanız buraya göz atıp çıkabilirsiniz.

Adres: Gravenstraat 17, 1012 NL Amsterdam, HollandaZiyaret Saatleri: 10.00-17.00Giriş Ücreti: €18 (I Amsterdam Card’a ücretsiz giriş)Web Sitesi: nieuwekerk.nl/en/

17. Rembrandt Evi Müzesi

Rembrandthuis amsterdam müzeleri

Ünlü Hollandalı ressam Rembrandt’ın 1639-1660 yılları arasında sahibi olduğu 1606 yapımı altın renkli ev, Dam Meydanı’nın doğusundaki Jodenbreestraat üzerinde bulunuyor.

Konum itibariyle Red Light District’e de yakın olan Museum Het Rembrandthuis, müzeye dönüştürüldüğü 1911 yılından beri ressamın hayatı ve çalışmaları hakkında sanatseverlere değerli bilgiler aktarıyor. Tesis, ayrıca kongre merkezi olarak da hizmet veriyor.

Adres: Jodenbreestraat 4, 1011 NK Amsterdam, HollandaZiyaret Saatleri: 10.00-18.00Giriş Ücreti: €14 (I Amsterdam Card’a giriş ücretsiz)Web Sitesi: rembrandthuis.nl/en/

18. Rembrandtplein

amsterdam'da görülecek yerler Rembrandtplein

Amsterdam’a ilk seyahatimde konaklama bölgesi olarak tercih ettiğim Rembrandtplein benim için ayrı öneme sahip, şehrin ufak ama önemli meydanlarından bir tanesi.

Meydan, 19. yüzyılın ortasına kadar burada kurulan tereyağı pazarının adıyla anılmış. 1876’da ünlü ressam Rembrandt’ın heykelinin dikilmesinin ardından günümüzde kullanılan adına kavuşan meydan, çevresindeki kafeler ve barlar sayesinde özellikle akşam saatlerinde hareketli bir yapıya kavuşuyor.

Otel Tavsiyesi: Hareketli gece hayatı ile ünlü Rembrandtplein çevresinde konaklamayı düşünürseniz bölgenin en popüler otellerinden biri 4 yıldızlı Eden Rembrandt Square Hotel Amsterdam.

Adres: Rembrandtplein, Amsterdam, Hollanda

19. Kalverstraat

Amsterdam tatili Kalverstraat alışveriş caddesi

Dam Meydanı’ndan Muntplein’e kadar uzanan Kalverstraat, Orta Çağ’da kentin savunma duvarlarının tamamlanmasından hemen sonra inşa edilmiş.

2 yüzyıla yakın süre büyükbaş hayvan pazarına ev sahipliği yapan meydan, günümüzde ise zengin içeriği ile alışveriş tutkunlarını kendisine çekiyor.

Amsterdam’da nerede alışveriş yapılır başlıklı yazımda da ilk sıralarda yer verdiğim bu cadde boyunca birçok mağaza ve çok katlı alışveriş merkezi bulabilirsiniz.

Yalnız aklınızda olsun şehirdeki mağazalar ve Avm’ler bizdeki gibi gece geç saatlere kadar değil de 18.00 civarına kadar açık oluyor.

Adres: Kalverstraat, Amsterdam, Hollanda

20. Amsterdam Arena

amsterdam'da gezilecek yerler Amsterdam ArenA

Amsterdam gezilecek yerler listesinin son sırasında sporseverlerin ilgisini çekebileceğini düşündüğüm bir mabede yer vermek istedim. Ülkenin en büyük stadyumu olan Amsterdam Arena, 1993-1996 yılları arasında, 140 milyon Euro bütçeyle inşa edilmiş.

Hollanda Futbol Ligi takımlarından Ajax’ın maçlarını oynadığı 54 bin kapasiteli stadyum, modern tasarımı sayesinde başta müzik etkinlikleri olmak üzere çok sayıda organizasyona ev sahipliği yapabiliyor. Amsterdam’a ilk seyahatimde gezdiğim stadyumda ben eğlenceli vakit geçirmiştim.

Maç günleri dışında stadyumda düzenlenen turlar boyunca soyunma odalarından, çim zemine, kulübün sahip olduğu başarıların sergilendiği müzeye kadar birçok bölümü gezmeniz mümkün.

Özellikle futboldan hoşlanan ve şehirde kısıtlı vakti olmayan erkek gezginler burayı Amsterdam gezilecek yerler listelerine ekleyebilirler.

Adres: ArenA Boulevard 1, 1101 Amsterdam, HollandaZiyaret Saatleri: 10.30-16.30 arası her yarım saatte birStadyum Turu Ücreti: €16,95

Amsterdam’da Nerede Kalınır?

ibis otel fiyatı Amsterdam'da nerede kalınır3★ ibis Amsterdam Centre, şehirde konaklamak için güzel bir seçenek. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Amsterdam’da nerede kalınır? başlıklı yazımda detaylıca anlattığım gibi Tarihi Merkez, Kanallar Bölgesi, Jordaan, Oud West, Müzeler Bölgesi ve De Pijp çevresi şehirde konaklama yapabileceğiniz en popüler bölgeler.

Eğer Amsterdam’da merkezi ama biraz da uygun fiyatlı otellerde kalmak isterseniz son seyahatimde konakladığım, merkez tren garının hemen yanındaki 3 yıldızlı Hotel ibis Amsterdam Centre‘yi size tavsiye ederim.

4 yıldızlı Radisson Blu Hotel ve Hotel Estheréa ile şehrin en ünlü oteli olan 5 yıldızlı NH Collection Amsterdam Grand Hotel Krasnapolsky ise diğer güzel alternatiflerden bazıları.

Amsterdam’da konaklama konusunda çok detaylı bilgi, tavsiye ve her bütçeye göre otel tavsiyelerim Amsterdam’da nerede kalınır? başlıklı yazımda…

Amsterdam gezilecek yerler yazısı boyunca elimden geldiğince tüm önemli bilgiler eşliğinde şehirde gezip görülecek yerler hakkında bilgiler paylaşmaya çalıştım.

Amsterdam seyahatiniz boyunca ihtiyacınız olabilecek diğer tüm bilgileri şu yazılarda bulabilirsiniz;

Amsterdam gezi rehberiAmsterdam’da nerede kalınır? Otel tavsiyeleriAmsterdam havaalanı – şehir merkezi ulaşımıAmsterdam’da neler yapılır? Yapılacak şeyler listesiAmsterdam’da ne yenir?Amsterdam’dan ne alınır?

Kaynak: tamyazi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PinBahis| bonus veren siteler | izle | deneme bonusu veren siteler | deneme bonusu veren siteler