Moda ve Yaşam

Çin Aslanı

Çin aslanı veya Chow Chow, aslen kuzey Çin’den gelen spitz tipi bir köpek ırkıdır. Spitz; sık ve uzun kürklü; dik ve sivri kulaklı; kuyruğu geriye doğru kıvrılan bazı kuzeyli ırkların toplandığı bir köpek grubu.

Chow Chow, geniş bir kafatasına ve yuvarlak uçlu küçük, üçgen, dik kulaklara sahip, kare profilli, sağlam yapılı bir köpektir. Kürkü özellikle boyun bölgesinde kalındır ve ona belirgin bir fırfır veya yele görünümü verir. Kaplama, gölgeli/kendinden kırmızı, siyah, mavi, tarçın/açık kahverengi veya krem ​​olabilir.

Bu renk çeşitlerinin tümü tüm ülkelerde geçerli olarak tanınmamaktadır. Yamalı veya çok renkli tüyleri olan köpekler, cins standardının dışında kabul edilir. Chow Chow gözleri tipik olarak derin ve badem şeklindedir. Bu cins, Shar Pei dışında başka hiçbir cinsin sahip olmadığı mor/mavi-siyah dilleri ile benzersizdir ve çok düz arka ayakları vardır, bu da oldukça dik bir yürüyüşe neden olur.

Mavimsi renk, Chow Chow’un dudaklarına kadar uzanır; dudaklarında ve ağız boşluğunda bu belirgin mavimsi renge sahip tek köpek ırkıdır (diğer köpeklerin ağızlarında siyah veya benekli bir deri vardır). Diğer bir ayırt edici özellik ise kıvırcık kuyruktur. Alın saçları vardır ve sırt üstü kıvrılır. Burun siyah olmalıdır, ancak mavi kaplamalı Chow Chow’un düz mavi veya arduvaz renkli bir burnu olabilir.

Bir Chow Chow’dan gelen çoğu melez köpek bu dil rengini koruduğu için mavi-siyah/mor dil geninin baskın olduğu görülmektedir. Bununla birlikte, mavi-siyah/mor dil Shar Pei’de de bulunabilir. Bu, dilinde mor lekeler bulunan her melez köpeğin Chow Chow’dan geldiği anlamına gelmez, çünkü diğer safkan köpeklerde dilde mor lekeler bulunabilir.

Detaylı bilgi almak için https://www.patibul.com/6/chow-chow sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir