Ekonomi

İhtiyaç Kredisi Hangi Durumda Verilir

İhtiyaç Kredisi Hangi Durumda Verilir

İhtiyaç kredisi, kişilerin yüklü miktarda nakit sıkıntılarında veya kazancı yeterli olmadığı durumlarda ticari amaçlar dışında kullandığı bir kredi türüdür. Bununla beraber seyahat, giyim, eğitim, evlilik gibi bireysel amaçlı ihtiyaçlarını karşılamak isteyen kişiler özel ve kamu bankalarından ihtiyaç kredisi ürününe başvurmaktadır. Kişiler bankalara başvurarak gelecekte elde etmek istedikleri geliri daha önce kullanabilirler.

Tüketiciler, özel ve kamu bankalarının ihtiyaç kredisi ürünü ile çekmiş oldukları krediyi taksitle ödeyebilme avantajına sahiptirler. İhtiyaç kredisi, kredi hesaplaması faizlerle ilişkili olan, geri ödeme şartıyla tüketicilere farklı vade ve seçenekleri ile sunulan finansal bir destektir. Bankalardan kredi alınırken, çekilen miktarın daha fazlası tekrar ödenmektedir. Ödeme planı tüketici ve banka arasında belirlenen, her bankanın faiz oranı ise değişiklik gösterdiği bir imkandır. Merkez Bankası kararları doğrultusunda kredi hesaplaması, aylık ödeme planı kriterlerine uygun yapılmaktadır. İhtiyaç kredisi alınırken; 18 yaşından büyük olmak, gelir belgesinin olması, sigorta girişinin bulunması, kredi notunun tam olması gibi şartlarında bulunması gerekmektedir.

İhtiyaç Kredisi Şartları ve Belgeleri Nelerdir?

İhtiyaç kredisi başvurularında aranan ilk temel kriterler arasında 18 yaşından büyük olma şartı bulunmaktadır. Başvurduğunuz kredi ön onaydan geçtikten sonra bankaya ilgili belgeleri ibraz etmeniz gerekmektedir. Bankalara bireysel ihtiyaç kredi başvurusu yapmak istiyorsanız aşağıda bulunan belgelerinizin bulunması ve tam olması gerekmektedir.

  • Kimlik belgesi
  • Pasaport
  • Nüfus cüzdanı
  • Varsa ehliyet belgesi
  • İkamet adresini bildiren belge
  • Gelir belgesi; çalışan tüketicilerin maaş bordrosu, serbest meslek sahibi olan tüketicilerin ticaret sicil gazetesi evraklarını ibraz etmesi gerekmektedir.
  • İhtiyaç kredisi başvurusunda bulunduğunuz bankanın şubesi, eğer isterse sizden kefil de talep edebilir. Kefil isteyip istememek, krediyi onaylayacak olan şubenin yetkisi dahilindedir. Buna ek olarak bankalar, Sosyal Güvenlik Kurumu hizmet dökümlerini de kişilerden talep etmektedir.
  • İhtiyaç kredisi başvurusu esnasında bankalar kişilerden hayat sigortası yaptırmalarını da isteyebilirler. Sıklıkla yüksek tutarlı kredilerde istenen bu şart, küçük meblağlara ait kredi başvurularında göz ardı edilmektedir. Bankalardan çekilebilecek kredi limiti ise bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Hayat sigortası ister dışarıdan ister bankadan yaptırılmaktadır.

İhtiyaç kredisine ait tüm detaylar için https://www.finanskredisi.com/ sitesini takipte kalın.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir