Genel Kültür

Okunacak kitap önerileri kışın okunması gereken vazgeçilmez liste!

Kış aylarında kitap okumak için kendimize daha fazla zaman ayırdığımız mevsimlerden biridir! Sıcacık battaniyenize sarılıp kitap okumak isteyenler için 13 eser!

kisin-okunacak-kitaplar-listesi-ki-eNZ7.

Kitap okumak her halükarda farklı bir keyif verse bile sıcacık battaniyenin yanında kahvenin de bizlere eşlik etmesiyle kitap okumak bir başka güzel değil mi? İdefix elmaelma.com okurları için kış aylarında içinizi ısıtacak bazı kitap önerilerinde bulundu. Yeni çıkan kitaplar ve adını unutulmazlar listesine yazdırmış kitapları bir araya sunduk! İşte kış aylarında okumak için  polisiyeden tutun, çağdaş edebiyat, fantastik gibi romanların 13 liste!

kisin-okunacaklar-listesi-XGLJ.jpg

ANNA KARENİNA

Kış romanları deyince, kuşkusuz akla gelen ilk alt başlık Rus Edebiyatı oluyor. Gelmiş geçmiş en iyi romanlar listelerinde de her dönem yer alan “Anna Karenina”, 19. yüzyıl Rus toplumunun ruhsal dalgalanmalarına çarpıcı bir aşk ve ihanet anlatısıyla ışık tutan bir başyapıt olarak öne çıkıyor. Tolstoy, Anna Karenina’da sıradışı bir gözlem gücü ile aşk, evlilik, ihanet gibi temaların izini sürerken roman sanatına yepyeni ve uzun soluklu bir boyut katıyor. Modern dünya edebiyatının otoritelerince gelmiş geçmiş en iyi romanlardan biri olarak kabul edilen Anna Karenina, güncelliğini bugün de koruyor.

anna-karenina-kisin-okunacak-kitap-fPL9.

BÜYÜLÜ DAĞ

Dünya edebiyatının çağdaş klasikleri arasında anılan “Büyülü Dağ”, tam bir çağ romanı olarak dikkat çekiyor. Kişisel deneyimlerinden yola çıkarak yazdığı ve “zaman” ve “psikanaliz” üzerine denemelerin de yer yer kendini gösterdiği bu büyük romanın yayınlanmasından sonra Nobel Edebiyat Ödülü’ne değer görülen Thomas Mann, yirminci yüzyıl Alman edebiyatının en önemli temsilcileri arasında sayılıyor. 

Ferit Edgü’den “Hakkâri’de Bir Mevsim”, Paul Auster’ın kendi hikâyesine dönerek yazdığı “Kış Günlüğü”, Shakespeare’in ölümsüz eseri “Kış Masalı”, Emily Bronte’nin kaleme aldığı 

buyulu-dag-kisino-kunacak-kita-GutP.jpg

DOKTOR JİVAGO

Ülkemizde romancı olarak tanınan Rus edebiyatının büyük şairi Boris Pasternak’ın tek romanı “Doktor Jivago”, 1917 ihtilalinin gölgesi altında üç hayatı konu alıyor. 1956’da SSCB tarafından yayımlanması uygun görülmeyen, 1957’de gizlice kaçırıldığı İtalya’da ilk kez yayımlanan ve 1958 Nobel Ödülünü Pasternak’a kazandıran kitap, 1965 yılında David Lean’in yönettiği 3.5 saat uzunluğundaki epik film uyarlaması ile de tanınıyor.

doktor-jivaga-romani-kisin-okunaca-6HHC.

KAR KOKUSU

Yarı otobiyografik bir roman olan “Kar Kokusu”, sadece Türkiye Komünist Partisi’nin değil, uluslararası devrimci hareketin bir dönemine de farklı bir bakış açısı ile yaklaşıyor.

kar-kokusu-romani-ahmet-umit-kisi-qluu.j

KUŞLAR YASINA GİDER

Hasan Ali Toptaş, “Kuşlar Yasına Gider”de romancılığa yeni bir boyut katıyor. Anlatmıyor, söylemiyor; nefeslendiriyor. Kuşlar Yasına Gider, atların koşması kadar doğal, kaleme iç çektirecek kadar merhametli bir roman olarak nitelendiriliyor. Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu Italo Calvino’nun yazarlık dehasını konuşturduğu, Calvin’nun Calvino’yu okuduğu, okurluk ve yazarlık üzerine bir başyapıt olan “Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu”, kışın okunacak kitaplar listesinin en gözdeleri arasında yer alıyor.

kuslar-yasina-gider-kisin-okunmas-KVn7.j

KÜÇÜK KADINLAR

“Küçük Kadınlar”, March ailesinin ve dostlarının asla eskimeyen ve her dönemde büyük bir beğeniyle okunan öyküsüdür. Kitabın yazarı Louisa May Alcott kendi yaşam öyküsü üzerine kurmuş olduğu Küçük Kadınlar’da zor koşullarda bile mutlu bir yaşam sürdürülebileceğini anlatıyor.

kucuk-kadinlar-kisin-okunacak-k-h9IL.jpg

KAR

Kitapta geçen hikaye, Ka adında bir şair ve köşe yazarının Kars ilinde gerçekleşen kadın intiharlarını çalıştığı gazetedeki köşesinde yazmak amacıyla soğuk bir kış ayında Kars iline araştırma yapmaya gitmesiyle başlıyor. Orhan Pamuk’un toplumsal gerçekçiliği mistisizmle harmanlayarak ortaya koyduğu bu eser, Türkiye’nin postmodern edebiyat örneklerinden biri olarak değerlendiriliyor.

orhan-pamuk-kar-romani-kisin-okuna-dQ1E.

“Uğultulu Tepeler”, şimdiden klasikler arasına giren “Narnia Günlükleri 2 – Aslan, Cadı ve Dolap”, Markus Zusak’ın ses getiren romanı “Kitap Hırsızı” ve Stephenie Meyer’den “Alacakaranlık serisi 1.Kitap”, kışın keyifle okuyabileceğiniz diğer kitaplar arasında yer alıyor.

ugurlu-tepeler-kisin-okunacak-kit-KNrU.j

Ferit Edgü’den “Hakkâri’de Bir Mevsim”, Paul Auster’ın kendi hikâyesine dönerek yazdığı “Kış Günlüğü”, Shakespeare’in ölümsüz eseri “Kış Masalı”, Emily Bronte’nin kaleme aldığı 

kisin-okunacak-kitaplar-listesi-fe-8oJd.

aslan-cadi-ve-dolap-kisino-kunacak-GRQt.

Kaynak: iceriksaglar.com

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir