Sağlık

Ortodonti Tedavisi Ile Ilgili Önemli Notlar

Ortodonti Tedavisi ile İlgili Önemli Notlar

Ağız ve diş sağlığının öneminin tam olarak kavranması ile birlikte söz konusu alanın farklı birimlere ayrılması mevzu bahis olmuştur. Zaman içinde uzmanlaşılan bu alanlarda ayrı ayrı hastalar kabul edilmeye başlanmıştır. Ağzın farklı bölümleri söz konusu alanlarda incelenmektedir. Diğer taraftan birbirini arasında yardımlaşan uzmanlık bölümleri olduğunu ifade etmek mümkündür. Ağız ve diş sağlığı açısından teknik bir bölümü ifade eden ortodonti önemli bir daldır. Genel olarak çocuk ve ergenlik dönemi içerisinde yapılması uygun görülen ortodonti tedavisi birtakım gereklilikler doğrultusunda ortaya çıkmış bir tedavi şeklidir. Ortodontik tedavi ortodonti uzmanları tarafından yapılmaktadır. Bu açıdan Antalya diş hekimi bilimleri arasında ortodonti de yerini almıştır.

Ortodonti tedavisinin birden çok sebebe bağlı olarak gerçekleştirildiği ifade edilmiştir. Bu sebeplerin başında çene darlığı gelmektedir. Çene darlığı yapısal olarak diş sayısını karşılayamayacak kadar küçük çenelere verilen tıbbi isimdir. Çene darlığı genellikle genetik bir biçimde ortaya çıkmaktadır. Bunun yanı sıra çene darlığını ortaya çıkaran diğer bir sebep de mevcut dişlerin oldukça iri oluşudur. Söz konusu darlık durumu dişlerin birbiri üstüne binmesine sebebiyet vermekte ve görüntüyü bozmaktadır. Diğer taraftan çenenin tam kapanmaması veya yanlış kapanması alt ve üst çenelerdeki dişlerin birbiri üzerine denk gelmesi birçok probleme kapı açmaktadır. Özellikle yeme bozukluklarının boğaz ve mide hastalıklarının en önemli sebebi olarak yanlış yerleşimli dişler gösterilmektedir.

Ortodontik tedavi uzman ortodontistler tarafından yapılmaktadır. Mevcut sorunların ortadan kaldırılmasına yönelik 3D görüntülemeler aracılığıyla çalışma programı belirlenir. Buna göre uygulanacak tedavinin detayları hasta ile paylaşılır. Ortodonti tedavilerinde kullanılacak malzemenin kalitesi ve çeşidi hakkında hastaya seçim hakkı tanınabilir. Ancak bazı vakalarda mevcut materyalleri doktor tarafından seçilmesi çok da önemli bir avantajı ortaya çıkarabilir. Ortodonti tedavisi süre anlamında kestirilebilecek bir tedavi değildir. Bu noktada belirlenen programa uyumlu hareket etmek ve sabırlı olmak hastanın tedavi sürecini olumlu etkileyecektir. Ortodonti tedavisini daha başarılı hale getirebilecek en önemli unsur diş bakımıdır. Diş doktoru Antalya söz konusu bilgiler noktasında hastalara yardımcı olmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir