Tenis Sporu İlk Ne Zamanlarda Ortaya Çıkmıştır

Geçmişte ve en eskiye dayanan tenis tarihi hakkında birçok söylem ve bilgi yer almaktadır. Söylenen ve bilinen en doğru kaynaklar baz alındığı takdirde tenis, ilk olarak insanların mağara içerisinde tenis sporunun oynanışına benzer resimler çizmesi ile ortaya çıkan bir spor halini almıştır. Daha sonra zaman geçtikçe tahta parçalarını bugünkü raket yerine kullanıp topların taraftan tarafa ya da kişiden kişiye atılması ile tenis oyunun temelleri de atılmıştır. Bu bilgiler haricinde ise her yıl tüm dünyada 23 Şubat günü tenis günü olarak kabul edilmektedir. Bugünün seçilmesindeki en önemli sebep ise 1874 yılının 23 Şubat günüde, kraliçenin korumalık görevini yapmakta olan bir İngiliz Binbaşı Walter Copton Winfield’in tenis oyunun patentini almış olmasından kaynaklanmaktadır. Bu tarihin baz alınması ile birlikte de 23 Şubat günü tenis günü olarak ilan edilmiştir.

Tenis Sporu Nasıl Oynanır?

Tenis sporu maç ve müsabakalarında da olmak üzere raket ve top temel ekipmanları ile oynanan bir spor dalıdır. Tenis sporunda 2 adet takımın, kort adı verilen sahalara yerleşmiş olup raket ile topu takımların ya da oyuncuların birbirine göndermesi, atması ile maç ya da antrenman tamamlanmış olur. Tenis sporunda maç ya da müsabakalar daimî olarak servis atışı ile başlar. Servis atışını yapacak olan takım veya oyuncunun 2 adet servis atışı yapma hakkı bulunur. Eğer 2 adet servis atışı da hatalı gerçekleşir ise puan ve sayı karşı takıma geçmiş olur.

Tenis Maçlarında Kaç Adet Oyuncu Bulundurulabilir

Belirli yönetmelik ve belirli kuralların oluşturulması dahilinde bir tenis maçında en az 2 ve en fazla da 4 adet oyuncu bulundurulması serbesttir. 2 adet takımdan oluşan tenis maçları içerisinde takımlarda da en az 1 ve en fazla 2 adet oyuncu bulundurulma hakkı vardır. 4 adet oyuncudan oluşan maçlarda ise “Doubles” maçlar ismi kullanılır. Maçların düzenli ve kurallara uygun gerçekleştirilmesi baş amaç olmak üzere bir maç içerisinde 13 adet hakem yer alır.

Kaynak: https://tenis.market/blog/tenis-kurallari

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PinBahis| bonus veren siteler | Sesimol.net