Spor

Tenisin Geçmişten Günümüze Gelişimi

Tenisin Geçmişten Günümüze Gelişimi

Tenis, son zamanlarda büyük popülerlik kazanan bir spordur. Standart bir kurallar dizisi ile çim kort veya halı kaplı bir alanda oynanan bir spordur. Oyun iki takım arasında oynanır ve puan olarak verilir. Oyun her yaş grubundan üye tarafından oynanır ve hatta çocuklar arasında da popülerdir. Tenisin tarihi, İtalyan denizciler tarafından Avrupa’ya tanıtıldığı 9. yüzyıla kadar uzanır.

Tenis oyununun 9. yüzyıldan beri oynandığı bilinmektedir. Ortaçağ Avrupa’sında üst sınıf ve din adamları arasında popüler bir eğlenceydi. Başlangıçta oyun bir kulüple oynanıyordu, ancak ilk tenis raketi 1800’lerde William T. R. Barron tarafından icat edildi. Bu önemli bir icattı çünkü oyunda devrim yarattı ve oyuncuların yorgunluğunu azalttı. Tenis raketleri günümüzde modern dönemde icat edildi.

1800’lerden Günümüze Tenis

1800’lerde profesyonel tenis, oyuncuların kazançları için bir meydan okuma olarak başladı. 1864’te Amerikalı William Lide Cooper, Newport, Rhode Island’da ilk ‘turnuva’ veya turnuvayı yarattı. Cooper’ın teniste ulusal bir şampiyonu taçlandırmak için bir etkinlik düzenleme fikri anında beğeni topladı ve mükemmel bir başarı elde etti. Cooper ayrıca yarattığı bu en yeni spor için kurallar ve düzenlemeler tasarladı ve şu anda profesyonel tenis olarak bildiğimiz şeyin habercisi oldu. Tenis çantaları günümüzün ekipman koyma aletleri olarak ön plana çıkmayı başarıyor.

Cooper’ın turnuvası o kadar popüler oldu ki, bu süre zarfında beyzbolu bile gölgede bıraktı. Her iki spor da bugün hala çok popüler olmasına rağmen, beyzbol, günümüzde çocuklar arasında yaşlı olarak algılanması nedeniyle genç nesiller arasında popülerlik eksikliğinden mustariptir. Tenis ayakkabısı günümüzde sporcu ayakkabısı olarak ön plana çıkıyor.

Tenis turnuvaları sık sık TV’de yayınlanır ve dünya çapındaki spor tutkunları tarafından yakından takip edilir. En iyi tenis oyuncuları, tıpkı çağdaş toplumdaki aktörler, müzisyenler ve diğer ünlüler gibi, bu spordaki atletizm ve cesaretleri için büyük beğeni topluyor. En iyi tenis yıldızı tenis kariyerinden, sponsorluklarından, bilet satışlarından ve turnuvalarda kazandığı ödüllerden yılda milyonlarca dolar bile kazanabilir. Tenis günümüzün en popüler sporu konumundadır.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir