Genel Kültür

Terekenin Tespiti Ve Mirasçılık Belgesi Nedir?

Miras Hukuku Nedir? Mal Paylaşımı Nasıl Yapılır?

Miras hukuku insanların yaşamlarını yitirmesinin ardından sahip olduğu mallar (tereke) üzerinde yapmak istediği işlemleri ölümünden sonra mirasçılar ve diğer yasal mirasçılar arasında paylaşımın nasıl olacağı ya da üzerine kayıtlı olan borçların nasıl ne şekilde ödeneceğini inceleyen özel hukukun bir dalı niteliğini taşımaktadır.

Mirastan Kim Ne Kadar Pay Alır?

Alt soyun saklı payı mirasın yarısına karşılık gelir.

Üst soyun saklı payı anne ve baba için mirasın çeyregidir.

Eğer eş var ise saklı pay oranı kiminle birlikte mirasçıysa o kişinin pay oranına göre değişiklik göstermektedir.

Terekenin Tespiti Davası Nedir ve Nasıl Açılır?

Tereke ölen kişinin bıraktığı mal varlıklarının bütününe verilen addır. Mal varlığı bırakan kişinin mla varlığının tam olarak tespit edilmek istenmesi durumunda Tereke Tespiti Davası açılır. Bunun dışında mal paylaşımında herhangi bir haksız paylaşım mevcutsa da açılabilir. Mirasçılar terekenin adil paylaşımı için de bu davaya başvurabilir. Peki bu davanın masraflarını kim karşılar ve ne kadardır? Bu davanın masrafları davayı açma gereği duyan mirasçı tarafından ödenir. Dava neticelendikten sonraki masraflar davayı açan mirasçıya geri ödenir. 2022 verilerine göre Tereke Tespit davasının başvuru ücreti bin Türk lirası olarak belirtilmiştir.

Terekenin Tespiti Davasında Neler Talep Edilir?

Bu davadaki temel amaç murisin sahip olduğu tüm mal varlıklarını tespit edip haksız mal paylaşımının önüne geçmektir.

Taşınmaz mal varlıkları için tapu müdürlüklerine, taşıtlar için trafik siciline, bankadaki varlıkları için bankaya müracaatta bulunmanız gerekmektedir. Gerekli yerlere müzekkere yazılması gerekmektedir.

Mirasçılık Belgesi Nedir, Veraset İlamı Nasıl Çıkarılır, Nereden Alınır?

Mirasçılık belgesi yani veraset ilamı ölen kişinin mirasçılarını ve bu mirasçıların hak sahibi olduğu pay oranlarını gösteren resmi bir belgedir. Bu belgeyi almak için notere veya sulh hukuk mahkemelerine başvuruda bulunabilirsiniz. Ancak bazı durumlarda noter mirasçılık belgesi vermemektedir. Bunun için Sulh mahkemelerine başvurmak şarttır.

Kimler Mirasçılık Belgesi Talebinde Bulunabilir?

Mirasçılık belgesi diğer bir adıyla veraset ilamı mirasçı olduğunu düşünen herkes tarafından talep edilebilen bir belgedir. Mirasçılık belgesi aldığınızda yalnızca sizin sahip olduğunuz pay oranından ziyade hak sahibi olan tüm mirasçıların isimleri ve sahip oldukları pay oranları da bulunmaktadır.

Mirasçılık Belgesi Nereden Alınır?

Sulh mahkemeleri ve noterden alınabilen belgeler bazı farklı durumlarda yalnızda Sulh mahkemesine başvuruda bulunarak alınabilen belgedir. Noterden almak daha zahmetsiz ve pratik olduğu için çoğu kişi tarafından tercih edilmektedir. Bu farklı durumlar şunlardır: nüfus kayıtlarının açık ve net olmaması, vasiyetname düzenlenmesi veya mirasçılık belgesi için başvuran kişinin yabancı olması, evlatlık çocuk olması vb.

Miras – Tereke Tespit ve Mirasçılık Belgesi İçin Avukat Gerekir Mi?

Miras- Tereke Tespit davaları birçok aşama içermektedir. Her aşaması özenli bir şekilde yürütülerek, gerekli hukuki işlemeleri eksiksiz ve doğru bir şekilde tamamlanmalıdır. Bundan ötürü bu süreci iyi yönetmek ve tüm aşamaları doğru bir şekilde takip etmek için avukat tutmak gereklidir. Profesyonel bir destek almak şarttır.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir